کپسول کنترل آلزایمر و کاهش علایم تحریک پذیری ملیتروپیک تولید شده در پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، تنها کپسول گیاهی خوراکی دارای مجوز تولید از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور می باشد. ماده موثر هر کپسول حاوی ۴۰۰ میلی گرم عصاره خشک بادرنجبویه می باشد.

مکانیسم اثر و آثار فارماکولوژی:

در یک مطالعه بالینی انجام شده توسط تیم محققان پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی بر روی ۴۲ بیمار مبتلا به آلزایمر خفیف تا متوسط که در سنین بین ۶۵-۸۰ سال بودند و میزان فعالیت های شناختی بالاتر از ۱۲ و میزان ابتلا به آلزایمر (ADAS-cog) کمتر از ۲ داشته اند، عصاره گیاه بادرنجبویه تجویز و به دسته ای دیگر دارونما داده شد. شاخص های فراموشی، فعالیت های شناختی و عوارض جانبی مورد پایش قرار گرفتند و پس از چهار ماه از انجام مطالعه نتیجه به شکل قابل توجه و معنا داری بیان می کرد در افرادی که از عصاره بادرنجبویه استفاده کرده اند نسبت به افرادی که دارونما مصرف نموده اند میزان آلزایمر خفیف تا متوسط به خوبی کنترل شده است و همچنین عارضه اضطراب و تحریک پذیری به شکل محسوسی نسبت به دسته دوم که دارونما مصرف نموده اند، کاهش داشته است.

بادرنجبویه دارای آثار آرامبخش، ضد باکتری و ضد اسپاسم است. عصاره هیدروالکلی آن در موش دارای اثر آرامبخش و فعالیت ضد درد محیطی بوده، همچنین بعد از مصرف دوز تحت خواب و دور خواب پنتوباربیتال باعث خواب در حیوان می شود.Sidebar Menu