1399/04/30

بهبود صادرات به امارات زیر سایه کرونا

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: صادرات به امارات در سه‌ماهه ابتدایی امسال با حدود هشت درصد افزایش از ۹۰۰ میلیون دلار در مدت مشابه سال قبل، به یک میلیارد دلار رسید.

فرزاد پیلتن افزود: بررسی آمارها نشان می‌دهد در دوره مذکور ازنظر وزنی نیز صادرات به کشور امارات حدود ۴۰ درصد افزایش داشته است و از حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن به سه میلیون و ۴۰۰ هزار تن رسیده است.

دسترسی آسان‌تر و ارزان‌تر تجار ایرانی به بازار سوریه

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اهمیت دسترسی آسان‌تر و ارزان‌تر تجار ایرانی به بازار کشور سوریه اظهار داشت: راهکارهای حمل ریلی کالا بین ایران و سوریه در جلسه‌ای با حضور نمایندگان راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، وزارت راه و شهرسازی و ستاد توسعه روابط ایران- عراق و سوریه برگزار شد.

پیلتن افزود: در این جلسه ضمن بررسی مشکلات مسیر کنونی حمل کنونی کالا بین دو کشور از طریق دریا مانند زمان‌بر بودن و هزینه‌های بالا، استفاده از روش ترکیبی - ترانزیتی (ریلی- زمینی) از طریق خطوط ریلی موجود داخلی و از طریق کشور عراق به سوریه مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد بررسی‌ها و پیگیرهای لازم توسط دستگاه‌های ذی‌ربط به عمل آید.

او تصریح کرد: در صورت نهایی شدن و اجرایی کردن این ایده، امکان حمل‌ونقل ترکیبی کالاها و مصالح ساختمانی و مواد معدنی از طریق خطوط ریلی از مسیر تهران به شلمچه و بصره - بغداد (فلوجه) و بغداد - قائم (ابوکمال) در مرز عراق و سوریه امکان‌پذیر خواهد شد.

تصویب بازگشایی آخرین مرزهای تجاری ایران و عراق توسط دولت عراق

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران از تصویب بازگشایی آخرین مرزهای تجاری ایران و عراق توسط دولت این کشور خبر داد و گفت: کمیته ملی بهداشت و سلامت عراق به ریاست مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر این کشور، بازگشایی مرزهای تجاری شیب عراق (چذابه) و منذریه (خسروی قصر شیرین) را تصویب کرد.

پیلتن اظهار کرد: پس از کاهش موج اول شیوع ویروس کرونا، مرزهای تجاری ایران و عراق توسط دولت‌های دو کشور به‌تدریج بازگشایی شد و سرانجام با تصویب بازگشایی مرزهای شیب- چذابه و منذریه - خسروی توسط دولت عراق، کلیه مرزهای تجاری میان دو کشور بازگشایی و روند تجارت میان ایران و عراق تحت تدابیر و پروتکل‌های بهداشتی دو طرف در آینده نزدیک به روند عادی خود بر خواهد گشت.

او افزود: عراق یکی از مهم‌ترین شرکای تجاری ایران محسوب می‌شود و با توجه به منافع مشترک دو طرف از محل تجارت دوجانبه، انتظار می‌رود تجارت میان دو کشور در ماه‌های آینده روند روبه رشد خود را با سرعت بیشتری طی کرده و به شرایط قبل از شیوع ویروس کرونا برگردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

Sidebar Menu