1397/07/08

رئیس اتاق ایران: راه‌اندازی سامانه‌‌های الکترونیکی، گام بزرگی در راستای شفاف‌سازی اقتصادی است

سامانه رصد آنلاین تجارت روز گذشته در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران رونمایی شد.
«سامانه جامع تجارت»، «سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا»، «سامانه شناسه کالا» و «سامانه اعتبار سنجی و رتبه بندی اعتباری»، 4 سامانه‌ای است که پیش از این به شکل جزیره‌ای فعال بودند، اما اکنون با اتصال با یکدیگر و با هدف اجرای دولت الکترونیک، پیشگیری از قاچاق، کاهش تخلفات و مبارزه با مفاسد اقتصادی یک اتاق شیشه‌ای را به منظور تسهیل و تسریع فرآیند تجارت شکل داده‌اند.
غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در مراسم رونمایی از این سامانه با بیان اینکه راه‌اندازی سامانه‌های الکترونیکی گامی بزرگ برای شفاف‌سازی فعالیت‌ اقتصادی است، گفت: ما حاضریم میلیون‌ها دلار را صرف هزینه ماشین الات و تکنولوژی جدید کنیم، اما حاضر نیستیم درصدی از این مبلغ را برای ارتقای نیروی انسانی و بخش آموزش هزینه کنیم. بنابراین استفاده مطلوب ما از تکنولوژی‌ جدید با مشکل مواجه می‌شود.
شافعی با بیان اینکه راه‌های مبارزه با قاچاق کالا تاکنون راه‌های بنیادی و بنیانی نبوده است، گفت: البته باید شرایط کنونی را هم درک کرد چراکه اکنون در شرایط عادی اقتصادی قرار نداریم.
شافعی تأکید کرد: زمانی می‌توان با قاچاق کالا مبارزه جدی کرد که قاچاق کالا غیراقتصادی و پر ریسک شود. وقتی یک بشکه 220 لیتری بنزین با رقم حدود 5 میلیون تومان مبادله می‌شود، بنابراین مبارزه با قاچاق کالا کار خیلی سختی است.
منبع: سایت اتاق بازرگانی ایران

Sidebar Menu