1397/09/17

معاون وزیر صنعت: شاخص صادرات کشور 13.5 درصد افزایش یافت

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، گفت: شاخص صادرات محصولات غیرنفتی کشور از ابتدای سال جاری تا پایان آبانماه نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد 13.5 درصدی را نشان می دهد.

محمد رضا مودودی در همایش تجلیل از صادرکنندگان برتر قم در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی این استان، افزود: فرایند صادرات کشور با وجود همه مشکلات اقتصادی به وجود آمده، مثبت بوده است و اکنون از مرز 30 میلیارد دلار صادرات با تراز تجاری مثبت عبور کردیم.

وی با اشاره به این که سال ها آرزو می کردیم اقتصاد بدون نفت در ایران شکل بگیرد و نرخ ارز کنترلی نباشد، گفت: اکنون این شرایط در اثر تحریم دشمنان ایجاد شده است و در صورت مدیریت صحیح می تواند فرصتی برای رشد صادرات کالاهای تولید شده در کشور، باشد.
وی همچنین با اشاره به مشکلاتی که شرایط جدید برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایجاد کرده است، ادامه داد: نرخ ارزی که به چند قیمت عرضه می شود شرایط را برای تولیدکنندگان و عرضه کنندگان سخت کرده است.
مودودی با اشاره به اهمیت سازوکارهای نظارتی برای تخصیص ارز با نرخ دولتی به کالاهای اساسی مورد نیاز کشور، گفت: اکنون 65 میلیارد یورو ثبت سفارش صورت گرفته است که اگر فرآیند نظارتی نباشد امکان سوء استفاده از دریافت تفاوت نرخ ارز دولتی و نیمایی با نرخ ارز آزاد وجود دارد.
وی ادامه داد: البته در این شرایط که آمریکایی ها به دنبال افزایش مصارف ارزی ما و توقف فرآیند تجارت خارجی کشور برای کاهش درآمدهای ارزی ایران هستند، محدود کردن صادرات یک تهدید است و ما امروز باید مانند دوران جنگ همه مردم را وارد صحنه فعالیت های اقتصادی و تجاری کنیم.
وی بیان کرد: در جنگ تمام عیار به سبک نوین به سر می بریم که برای مقابله با آن باید اقتصاد را مردمی کنیم، اکنون باید بخش خصوصی در کنار دولت حضوری فعال در عرصه تولید و تجارت داشته باشد.
معاون وزیر صنعت با اشاره به این که اعتماد متقابل دولت و بخش خصوصی راه حل دور زدن تحریم هاست، گفت: اگر فعالیت های تجاری کشور را مردمی کنیم، رصد آن برای دشمن مشکل و تحریم ها بی اثر می شود.
وی با بیان این که اشتغال محوری ترین بحث در شرایط اقتصادی فعلی است، افزود: اگر بخواهیم سطح تجارت کشور را محدود کنیم، تاب آوری خود در تحریم اقتصادی را کاهش داده ایم و در این راه مهمترین عنصری که می تواند حامی دولت باشد، بخش خصوصی است.
همایش تجلیل از صادرکنندگان برتر استان قم با حضور سید محمد رضا هاشمی سرپرست استانداری قم و شماری دیگر از مسئولان استان در سالن همایش های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی قم برگزار شد و در آن از 16 صادرکننده برگزیده تجلیل به عمل آمد.

منبع: سایت اتاق بازرگانی ایران

Sidebar Menu