1397/11/16

تاکید اتاق بازرگانی آلمان در برلین بر آغاز به کار سریع اینستکس

قائم مقام مدیرعامل اتاق بازرگانی و صنایع آلمان: ساز و کار جدید یک امید تازه است

اتاق بازرگانی و صنایع آلمان با نگاهی به سیستم جدید که با آن آلمان، فرانسه و بریتانیا قصد دارند تحریم‌های اقتصادی آمریکا را دور بزنند، برای روابط بازرگانی ایران و آلمان امیدوار است.

اکنون درحالی که بانک‌های خصوصی از ترس تحریم‌های آمریکا تراکنش‌های مالی ایران را قبول نمی‌کنند، سازوکار ویژه که توسط سه شریک اروپایی بنا شده قرار است تبادلات مالی را انجام دهد.

فولکر ترایر، رئیس اقتصاد خارجی انجمن اتاق‌های بازرگانی و صنایع آلمان و قائم مقام مدیرعامل این اتاق، در این رابطه با کنایه به راه‌اندازی دیرهنگام اینستکس به خبرگزاری دپ‌آ (خبرگزاری آلمان) گفته: « زمان برای نجات روابط بازرگانی ایران و آلمان تقریباً تمام شده است».

او در ادامه با انتقاد از دیر اعلام شدن ساز و کار اینستکس گفت: «این خطر وجود دارد که روابط اقتصادی آلمان و اروپا با ایران به پایان برسد.» شرکت‌های آلمانی کارمندان خود را در شرایط کنونی از جمهوری اسلامی خارج کرده‌اند. در حال حاضر، در پی از اجرای تحریم‌های جدید آمریکا در نوامبر گذشته صادرات به ایران در مقایسه با سال گذشته 58 درصد کمتر شده است.

ترایر همچنین گفت: «در کنار نبود بانک‌هایی که تجارت با ایران را از نظر مالی ممکن کنند، بسیاری از شرکت‌ها نگرانند در صورتی که همچنان در ایران فعال باشند، روابط بازرگانی خود با آمریکا را از دست بدهند.»

سازوکار جدید برای ایجاد یک صندوق مالی با ایران امید تازه اما کمی را زنده کرده  و به گفته ترایر باید به سرعت کار خود را آغاز کند و کاربردی آسان و به دور از بروکراسی داشته باشد.

منبع: کانال تلگرامی اتاق ارومیه

Sidebar Menu