1397/11/17

رئیس اتاق ایران: تصمیمات نادرست دولت، فرصت رشد تولید و صادرات را از بین می‌برد

صبحانه کاری هیات رئیسه اتاق ایران با تشکل‌های حوزه ساخت و صنعت به منظور آشنایی با دغدغه‌ها و چالش‌های فعالان این بخش برگزار شد. در این نشست علاوه بر تشریح مشکلات صنفی و موضوعات کلان اقتصادی، جایگاه تشکل‌ها در اتاق و کشور مورد توجه و بررسی قرار گرفت.

نمایندگان تشکل‌های حاضر در این نشست بر لزوم دریافت نظرات تشکل‌های تخصصی به هنگام تصمیم‌گیری توسط دستگاه‌های اجرایی و قانون‌گذاری تأکید کردند و خواستار حمایت تمام قد اتاق ایران از این موضوع شدند. در این رابطه هیات رئیسه اتاق ایران نیز اعلام کرد که طبق مصوبه موجود، نمایندگان اتاق ایران در جلسات تصمیم‌گیری تخصصی باید نمایندگان تشکل مربوطه حاضر شوند و این موضوع از طرف هیات رئیسه به دقت انجام و پیگیری می‌شود.

از جمله موضوعات دیگری که از سوی فعالان اقتصادی مطرح شد، مشکل تولید در تأمین مواد اولیه و ثبت سفارش بود. بر اساس آنچه در این نشست اعلام شد، سال آینده برای تولید، سال خوبی نخواهد بود و تعداد زیادی از واحدها به دلیل نبود مواد اولیه موردنیاز از ادامه کار بازمی‌مانند.

در این بین بابک عابدین، رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ روند ثبت سفارش برای تأمین مواد اولیه و تجهیزات لازم برای تولید را که منوط به دریافت تأییدیه از تشکل‌های صنفی است را بسیار طولانی دانست و با تأکید بر اینکه 70 درصد تجهیزات لازم در حوزه صنعت چاپ وارداتی است، خواستار بازنگری در این حوزه و کاهش زمان موردنیاز در این بخش شد.

در این نشست تعدادی از فعالان اقتصادی هم به مشکلات صادرات انواع محصولات اشاره کردند؛ سید رسول خلیفه سلطانی دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد با اشاره به رشد قابل توجه کشور در صادرات فولاد و دست یافتن به رتبه دهم از بین 40 کشور صادرکننده فولاد در دنیا، گفت: به طور کلی مصرف داخلی فولاد رقمی در حدود 12 تا 13 میلیون تن است درحالی‌که میزان تولید این محصول بالغ‌بر 25 میلیون تن برآورد می‌شود. البته این را هم در نظر بگیریم که سالانه با رشد 15 تا 18 درصدی در تولید مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه میزان تولید داخل، 13 میلیون بیشتر از میزان مصرف است و تنها 8 میلیون تن از آن به راحتی امکان صادرات دارد، خواستار فراهم شدن امکاناتی شد که بتوان بخش دیگر این مازاد مصرف را نیز صادر کرد.

تصمیمات نادرست دولت فرصت رشد تولید و صادرات را از ما گرفت

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران از اعضای تشکل‌ها خواست که همگی در کنار هم برای پیشبرد اهداف خود تلاش کنند و این‌گونه نباشد که فقط تعداد محدودی از اعضا در صحنه باشند و مشارکت کنند.

وی در مورد مشکلات ناشی از بازپرداخت فاینانس‌ها و یوزانس هایی که سال گذشته انجام شده و از طرفی کمبود مواد اولیه نیز گفت: در این مورد هشدارهای جدی به دولت داده‌ایم و پیش‌بینی کرده‌ایم که با این وضعیت تعداد زیادی از واحدهای تولیدی تعطیل خواهند شد.

وی ادامه داد: به باور بخش خصوصی دولت به دلیل تصمیم‌های نادرست و حتی عدم تصمیم‌گیری به موقع، موجب شده فرصت‌های به وجود آمده برای رشد تولید و صادرات، از بین برود. متأسفانه فرصت سوزی کردیم و علی‌رغم تلاش‌های بسیار نتوانستیم دولت را متقاعد کنیم که تصمیمات خود را اصلاح کند.

شافعی همچنین از توافق با دولت برای اعطای منابع 500 میلیون دلاری برای تأمین تجهیزات اساسی و مهم برای تولید خبر داد که قرار بود تا پایان سال این منابع تأمین شود. بر اساس اظهارات وی این رقم پس از مذاکرات بعدی به 300 میلیون دلار کاهش پیدا کرد و در نهایت هم بانکی مرکزی مانع اجرای آن شد.

رئیس پارلمان بخش خصوصی در مورد اظهارات دادستان کشور در مورد کارت بازرگانی که از طریق رسانه ملی نیز پخش شد، تصریح کرد: این رسانه تنها تکه‌های مشخصی از این نشست را پخش کرد. در همان جلسه عنوان شد که اتاق ایران در صدور کارت‌های بازرگانی بر اساس ضوابط عمل می‌کند و در صورت تخلف در این ضوابط باید پاسخ‌گو باشد. اگر بعد از صدور کارت بازرگانی سوءاستفاده‌ای شود دیگر ارتباطی با اتاق ایران ندارد.

وی افزود: این توضیحات که در همان نشست مطرح شد، از سوی رسانه ملی پخش نشد.

منبع خبر تکمیلی: اتاق بازرگانی ایران

Sidebar Menu